"airBaltic" dažniau skraidys į Miuncheną bei Taliną ir kas bus su Briuseliu?
“airBaltic” pagreitino dviejų maršrutų dažnių didinimą iš ateinančios vasaros į šios žiemos sezoną. Skrydžių skaičius Vilnius-Miunchenas bus padidintas iki 6 per savaitę, o Vilnius-Talinas iki 7 per savaitę.
Abu šie planai puiki žinia tiems, kas dažniau keliauja tarp Lietuvos ir Bavarijos bei tarp Vilniaus ir Talino. Skrydžių tarp Vilniaus ir Miuncheno bus rekordiškai daug - 6 per savaitę, kas reiškia jog Miuncheno maršrutą galima įrašyti į “praktiškai kasdienio” susiekimo klubą. Tokį dažnį 2015 m. bandė pasiūlyti tik “Air Lituanica”, tačiau ji naudojo 50 vietų E145 lėktuvą, o dabar “airBaltic” skraidys nauju 145 vietų A220 (vienodų skaitmenų sutapimas gražus atsitiktinumas).
Miuncheno planai dvigubai gera žinia tuo, jog “airBaltic” turi “Lufthansa” “codeshare” šiame maršrute, todėl realiai tuo pačiu pasipildo visas “Lufthansa” tinklo pasiekiamumas. Prieš porą savaičių šiame kontekste buvo patvirtinta kita naujiena - “Lufthansa” pagaliau nuo spalio pabaigos grįžta į ritmą, kuriame seniai turėjo būti: skrydžiai tarp Vilniaus ir Frankfurto bus kasdieniai be jokių išimčių: vienas skrydis į Frankfurtą po šeštos ryto, o kitas apie 14 val. kiekvieną dieną (tuo pačiu į Vilnių apie 13 val ir prieš vidurnaktį).
“airBaltic” Vilnius-Miunchenas tvarkaraštis yra puikus papildinys “Lufthansa” tinklui. “airBaltic” iš Vilniaus į Miuncheną kyla vakare, tad realiai yra galimybė jau po darbo valandų per Miuncheną nuskristi dar į daugelį europinių “Lufthansa” krypčių. Be to, toks vėlyvas skrydis į hub’ą sukuria galimybes išvykti tais naktiniais ilgaisiais skrydžiais iš Miuncheno, kurie kyla prieš pat oro uosto uždarymą nakčiai: Bangkoką, Šanchajų, Kuala Lumpūrą ar Osaką. Šie skrydžiai iš Frankfurto irgi kyla tokiu pat metu, tad per Miuncheną nereikia jų laukti taip ilgai, kuomet per Frankfurtą šių skrydžių tektų laukti nuo pietų.
Atgalinis Miunchenas-Vilnius tvarakaraštis irgi turi savo privalumų: “airBaltic” naudojasi Miuncheno oro uoste tuo pačiu kaip ir “Lufthansa” (nors oficialiai tas terminalas vadinasi “Terminal 2”, bet vokiečiai vadina “Lufthansa terminal” - jo net 50% akcijų priklauso “Lufthansa”); o išvykimas vakare leidžia “pagauti” reisą praktiškai iš visų “Lufthansa” tinklo skrydžių.
“airBaltic” naują tvarkaraštį Vilnius-Talinas maršrute esu aprašęs anksčiau: nors 7 skrydžiai per savaitę dažniausiai skamba kaip vienas skrydis per dieną, tačiau tvarkaraštis yra žymiai kūrybiškesnis bei pritaikytas keliaujančių darbo reikalais poreikiui. Jiems skrydžių savaitgaliais nereikia, todėl antradieniais, trečiadieniais ir ketvirtadieniais skrydžiai vyks du kartus per dieną - ryte ir vakare. Pirmadieniais vyks vienas skrydis per dieną (tik vakare). Šiuo metu “airBaltic” skraido Vilnius-Talinas maršrute 5 kartus per savaitę, bet skrydžiai visi vyksta tik ypatingai vėlyvą vakarą: to rezultatas - net 15 900 keleivių per pirmus 7 šių metų mėnesius skrido ne tiesioginiu skrydžiu, o su persėdimu (dažniausiai Rygoje, bet dalis sugalvoja ir Helsinkyje).
Vilnius-Talinas yra akivaizdu tas maršrutas, kuriam reikalingi skrydžiai ryte prieš darbą ir vakare po darbo valandų. Realiai, tai problema rasti šiam maršrutui labai gerą tvarkaraštį “airBaltic” atsirado tuomet, kai iš jų parko dingo “Dash Q400” lėktuvai - jei skraidai kasdien ir rytais, ir vakarais, tai 145 vietų lėktuvas tiesiog yra per daug pasiūlos. Dabar šis gana unikalus sprendimas taiko maksimaliai į darbo reikalais keliaujančių poreikius.
Kaip jau buvo skelbta anksčiau, “airBaltic” šią žiemą taip pat startuos iš Vilniaus su trimis praktiškai long-haul maršrutais: tiesiogiai iš Vilniaus į Tenerifę, Dubajų ir Las Palmą. Pirmi du maršrutai po du kartus per savaitę, o Gran Kanariją bus pasiekiama kartą per savaitę (tiesa, patraukliausią atostogų pradžiai dieną - šeštadienį). Kartą per savaitę startuos dar ir skrydžiai į Turiną, tik šio neapsiverstų liežuvis vadinti long-haul.
Dar vienas “airBaltic” bonus’as šią žiemą atkeliaus į Palangą: skrydžių skaičius tarp Rygos ir Palangos padidės nuo 7 iki 10 per savaitę, todėl kai kuriomis dienomis atsiras daugiau galimybių skristi per Rygą atvykstant ir išvykstant nebūtinai nakčia.
Šie dažnių didinimai ir nauji maršrutai, deja, turi ir savo kainą - “airBaltic” nestartuos su tiesioginiais skrydžiais tarp Vilniaus ir Briuselio, apie kuriuos buvo skelbusi anksčiau.
Briuselis turi tokią pačią problemą kaip ir daugiau darbui skirtų maršrutų iš Lietuvos - vieno vežėjo jame mažoka, bet du yra akivaizdžiai per daug.
Skirtingai negu praėjusią žiemą, “Brussels Airlines” planuoja tęsti savo tiesioginius skrydžius tarp Vilniaus ir Briuselio pirmadieniais, trečiadieniais, penktadieniais ir sekmadieniais.
Mano turimi skaičiai akivaizdžiai rodo, jog “Brussels Airlines” viso poreikio nepatenkina ir vadinamasis “leakage” yra didžiulis - daugiau nei 22 tūkst. keleivių pernai skrido tarp Vilniaus ir Briuselio su persėdimais (kas yra daugiau nei 60 keleivių per dieną). Viena iš priežasčių, aišku, yra ir “Brussels Airlines” siūlomas prastas tvarkaraštis, ypatingai Briuselis-Vilnius segmente. Kita priežastis yra keleivių įpročiai, kurie tokiame stipriai valstybinio sektoriaus naudojamame maršrute yra kartais ir komiški: dalis keleivių daro milage-run’us ir renka statusą per segmentus, kas leidžia vienos kelionės metu aplenkti du “lounge’us”, o kai kurie keleiviai iš Briuselio į Vilnių renkasi būtinai skristi su LOT vien tam, jog atskristų į Vilnių po vidurnakčio, kas dažnai reiškia dienpinigius už papildomą dieną ir realiai papildomą laisvadienį (nes komandiruotė!).
Kuomet keleiviai skraido ne už savo pinigus toks elgesys nėra čia kažkuo unikalus keliautojams iš Lietuvos - galima prisiminti ir prieš pusę amžiaus marketingo vadovėliuose aprašomą istoriją, kuomet “Southwest” vidiniais maršrutais Teksase konkuravo su didžiaisiais vežėjais, kurie dempingavo tuo metu jauną ir silpną varžovą dvigubai sumažinę bilietų kainą. “Southwest” pasirinko palikti tą pačią kainą, tačiau kiekvienam keleiviui dovanodavo brangaus konjako butelį. Didžioji dalis keleivių balsavo už “Southwest”, nes jiems ne taip rūpėjo bilieto kaina, kurią gali nurašyti kaip “business expenses”, o alkoholis keliaudavo į namus (istorijos dalis yra ir faktas, jog “Southwest” tapo didžiausia “Chivas” pirkėja visoje JAV). Esu tą istoriją aprašęs dar “Facebook’e”.
Bet kokiu atveju, labai laukiamas “Brussels Airlines” žingsnis būtų skrydžių dažnio didinimas bei tvarkaraščio pagerinimas tiems, kurie keliauja tarp Vilniaus ir Briuselis. Be to, žiemai “Ryanair” sustabdė skrydžius iš Kauno į Šarlerua, tad erdvės plėtrai yra. Tai ir bus mano pirmo susitikimo su “Brussels Airlines” viceprezidentu tema ateinančią savaitę.