Ką iki vasario 4 dienos veikiame naujame Vilniaus oro uosto išvykimo terminale
Šiuo metu skaičiuojame dienas iki vasario 4 dienos - planuojamo naujo išvykimo terminalo atidarymo ryto. Per vieną naktį, išvykimo operacijas planuojame perkelti iš esamos į naująją išvykimo salę.
Rugpjūčio mėnesio pabaigoje Vilniaus oro uoste užbaigėme transporto prieigų įrengimo darbus, o rugsėjo pabaigoje užbaigėme naujojo išvykimo terminalo statybos darbus.
Šiuo metu skaičiuojame dienas iki vasario 4 dienos - planuojamo naujo išvykimo terminalo atidarymo ryto. Prieigos jau paruoštos būtent įėjimui į naująjį terminalą (dar kartą atsiprašau už laikinus nepatogumus keliaujant iki esamos išvykimo salės); statybos darbai baigti, tad dabartinis fokusas technologijų diegimas bei testavimas ruošiantis ORAT (Operational Readiness and Airport Transition). Per vieną naktį išvykimo operacijas planuojame perkelti iš esamos į naująją salę.
O kas šiuo metu vyksta jos viduje?
Prie būsimų registracijos stalų galime pamatyti daugybę lagaminų. Maža to, dauguma jų prikrauti skirtingu svoriu. Šie lagaminai skirti bagažo valdymo sistemos testavimui. Naujojo išvykimo terminalo užkulisuose persikals visas registruoto bagažo rūšiavimas, tiek išvykstančio, tiek tranzitinio (kiek jo turime Vilniuje).
Plote už registracijos stalų yra pastatyta ir derinama BHS (Baggage handling system) atitinkamai su Sprogmenų aptikimo sistema (EDS). Užregistruotas bagažas takeliais keliaus į trijų lygių tikrinimo sistemą, kurioje patikrintas toliau keliaus rūšiavimo takeliais, kurie nukreips bagažą į atitinkamą takelį, nuo kurio antžeminio aptarnavimo kompanijų darbuotojai kraus į vežimėlius bei veš pakrovimui į orlaivius. Šioje sistemoje naudojama pačios naujausia saugumo įranga, kuria apmokyti darbui turime savo darbuotojus, kurių darbo vietos persikels į naująjį terminalą. Senajame terminale bagažo rūšiavimas nebebus vykdomas.
Keleiviams matomoje dalyje, išvykimo salės antrame aukšte šiuo metu montuojamos rankinio bagažo patikros linijos. Linijas sudaro naujausio C3 standarto rentgeno aparatai kartu su automatine dėžučių gražinimo sistema (automated trays return system ATRS).
Naujose keleivių patikros linijose daugiau dėmesio skirta keleivių patogumui ir aptarnavimo greičiui. Turint pakankamai erdvės suformuotos pasiruošimo patikrai vietos, kuriose keturi keleiviai galės ruoštis vienu metu, o dėžutės daiktams atkeliaus automatiškai.
Naudojama C3 įranga leis keleiviams ruošiantis patikrai neišimti elektronikos prietaisų (kompiuterių, planšečių ir pan.). Deja, nuo šių metų rugsėjo 1 dienos Europos Sąjungos sprendimu buvo visiems Europos oro uostams gražintas reikalavimas riboti skysčių kiekį iki per du dešimtmečius priprasto 100 ml talpos indų. Gera žinia, C3 įranga naudojantiems oro uostams bus nebetaikomas talpinimo į 1 litro maišelį principas, kas šiek tiek padarys keliones patogesnes. Asmeniškai tikiuosi, jog per artimiausius 6-12 mėnesių bus gražintas leidimas C3 įranga patikrintų skysčių kiekio neriboti, bet kol kas ruošiamės darbui su esamomis taisyklėmis.
Lygiai taip pat po patikros suprojektuotos žymiai didesnė erdvė keliems keleiviams vienu metu susidėti daiktus bei sustiprintas saugumas atskiriant dėžutes skirtas antrojo lygio patikrai. Tokią sistemą šiuo metu jau naudojame Kauno oro uoste, bet dėka naujo terminalo Vilniuje zona pasiruošimui patikrai ir išėjimui po patikros bus erdvėsnė, dėl to keleiviai pa jus daugiau komforto.
C3 standarto rentgeno aparatai ir automatinė dėžučių grąžinimo sistema yra nauja darbo priemonė visiems 204-iems mūsų Vilniaus aviacinio saugumo skyriaus kolegoms, todėl iki vasario turime juos apmokyti bei sertifikuoti naująją įrangą.
Viena visiškai nauja sistema naujame Išvykimo terminale - savitarnos bagažo atidavimo terminalai. Dviejų žingsinių sistema šiuo metu diegiama, kurios dėka keleiviai galės patys atspausdinti registruoto bagažo lipduką bei patys palikti jį atidavimo vietoje.
Be šios įrangos montavimo, darbuotojų mokymo ir paruošimo darbui aktyviai dirbame su aviakompanijomis - jugiame mūsų sistemą prie jų sistemų, kas yra pakankamai sudėtingas proceas su 20 iš Vilniaus oro uosto reguliariai skrydžius vykdančių (įskaitant reguliarius užsakomuosius skrydžius) aviakompanijųų. Vasario 4 dieną startuosime su šia paslauga ne su visomis aviakompanijomis, bet naudotojų sąrašas pildysis eigoje.
Kalbant apie bagažą, tai Vilniaus oro uoste šiuo metu pradedame naudoti ir vieną papildomą keleiviams nematomą sistemą BRS (Baggage Reconciliation System). Jai ypatingai svarbus antžeminio aptarnavimo kompanijų bei aviakompanijų įsitraukimas, bet ją naudojant būtent aviakompanijos turės geresnį matomumą apie tikslią kiekvieno registruoto bagažo vieneto vietą.
Kaip žinia, naujas išvykimo terminalas turės ir dvi naujas teleskopines keleivių laipinimo galerijas (passenger boarding bridge, vadinamosias “rankoves”). Šiuo metu jos yra jau atkeliavusios, sumontuotos bei testuojamos.
Dar kelios svarbios sistemos bus nematomos plika akimi - išvykimo terminale diegiame eilių matavimo sistemą, kuris suteiks geresnius įrankius analizei bei tiesioginį matomumą apie keleivių srautus tam tikrose terminalo vietose. Taip pat planuojame sumontuoti interaktyvius kelio paieškos (Wayfinding) terminalus, kurie padėtų keleiviams susiorientuoti. Nemažiau svarbus ir detalus procesas yra tinkamos bei aiškios nuorodos keleiviams rasti savo kelią.
Naujame terminale taip pat didelis dėmesys skirtas keleivių su specialiaisiais poreikiais patogomui. Didelį “ačiū” sakau organizacijoms dirbančiomis su šių keleivių poreikiais - jos išsako savo pastebėjimus jau dabar ir koreguojame įvairius niuansus.
Naujame išvykimo terminale įsikurs ir komercinės paslaugos: iš esamo terminalo persikels aviakompanijų bilietų pardavimo biurai, bagažo saugojimo paslauga, o taip pat bus įkurta nauja parduotuvė ir dvi maitinimo vietos. Šiuo metu dirbame su partneriais, kurie planuoja įsikurti naujame terminale ir planuojame, jog jų darbo pradžia sutaptų su pirmąja terminalo atidarymo diena.
Man asmeniškai laukiama yra nauja kavinė prie įlaipinimo vartų erdvėje, kuri, tikėtina, taps fotogeniškiausia naujojo išvykimo terminalo vieta. Be to, sėdint joje bus patogu spoksoti į judančius lėktuvus ir net matyti dalį kilimo ir tūpimo tako.
Žinau, jog ne vienas aviacijos mėgėjas jau nusipirko bilietus, kad galėtų išskristi iš naujo išvykimo terminalo kaip įmanoma anksčiau. Jei dar kas norite prisijungti prie to būrio, tai pasidalinu mūsų dabar turimu planuojamu grafiku vasario 4 dienai (žinoma, gali keistis).
Šiuo metu suplanuoti vasario 4 dienos išvykimai iki 9 valandos ryto: 5:30 “airBaltic” į Rygą, 6:10 “Wizz Air” į Kutaisį, 6:20 LOT į Varšuvą, 6:25 SAS į Kopenhagą, 6:35 “GetJet” į Hurgadą (parduoda “Tez Tour”), 6:55 “airBaltic” į Tenerifę, 7:00 SAS į Stokholmą, 7:25 “airBaltic” į Rygą, 7:35 “Ryanair” į Eindhoveną, 7:50 “airBaltic” į Amsterdamą, 8:15 “Heston Airlines” į Hurgadą (parduoda “Novaturas” ir “Coral Travel”), 8:35 LOT į Varšuvą, 8:50 “airBaltic” į Taliną.
Paskutinis išbandymas prieš terminalą bus vadinamąsis “stress” testas visoms terminale veikiančioms sistemoms, kuris numatytas sausio 11 dieną. Artimiausiu metu planuojame paskelbti ir savanorių registraciją šiam procesui. Maža paslaptis: per naujame terminale įrengtus įlaipinimo vartus, gali būti, išbandysime išvykimus dar prieš oficialų terminalo atidarymą, keleiviams pasiekiant vartus per esamą išvykimo salę - taip gali būti sausio paskutinėmis savaitėmis.
O kas toliau? Šiuo metu ruošiamės iš karto po naujosios išvykimo salės atidarymo pradėti esamos salės rekonstrukciją, kurioje įsikurs naujos komercinės zonos, bus įrengtas naujas “business lounge” bei kelios naujos maitinimo vietos. Kartu ruošiamės startuoti ir su tarptautiniu architektūriniu konkursu naujam atvykimo terminalui.
Tikiuosi pirmas skrydis bus BT350 😁 tada būtinai dalyvausiu.
Dar norėčiau palinkėti, kad prie saugumo patikros nebūtų eilių nei prieš praeinant skenerį, nei jau praėjus. 👍🏻😁
Laukiam vasario 4 d.
Puiku! Bus labai įdomu.