Kiek skrydžių per dieną yra pakankamai? Vilnius-Varšuva pavyzdys
Tarp Vilniaus ir Varšuvos per metus skrenda apie 17,5 tūkst. keleivių. Jeigu lėktuve matote 100 keleivių, tai 16 keleivių skrenda Vilnius-Varšuva, o 84 skrenda kažkur toliau per Varšuvą.
Tarp Vilniaus ir Varšuvos per metus skrenda apie 17,5 tūkst. keleivių. T.y. keleiviai, kurie pradeda ir baigia kelionę Vilniuje arba Varšuvoje. Vidutiniškai jeigu viename lėktuve matote 100 keleivių, tai 16 keleivių skrenda Vilnius-Varšuva, o 84 skrenda kažkur toliau per Varšuvą. Tokiu būdų “LOT Polish Airlines” VNO-WAW-VNO per metus lėktuvuose perveža virš 100 tūkst. keleivių.
“LOT Polish Airlines” su esamu produktu “catch” rodiklis yra 97%. T.y. skrendantys tarp Vilniaus ir Varšuvos 97 iš 100 renkasi tiesioginį skrydį. Yra dar 3% keleivių, kurie dėl įvairiausių priežasčių skrenda į Varšuvą su persėdimu (populiariausi būdai per Kopenhagą arba per Rygą).
Keliauti tarp Vilniaus ir Varšuvos yra altenratyva autobusu, traukiniu arba automobiliu, todėl sunku pasakyti, kiek keleivių galėtų dar keisti savo keliones į skrydį lėktuvu, jeigu oro produktas būtų geresnis (geresnis tvarkaraštis, geresnės kainos ar pan.).
Įdomu, jog tie 17,5 tūkst. keleivių pasiskirsto praktiškai po lygiai, kur yra jų kelionės pradžia. 46% keleivių startuoja Varšuvoje ir skrenda į Vilnių bei atgal (buitiškai juos pavadintume “lenkai skrenda”), o 45% iš Vilniaus skrenda į Varšuvą ir atgal (“lietuviai skrenda”). Įdomu, jog likę 9% keleivių bazuojasi kažkur kitur bei lanko ir Vilnių, ir Varšuvą vienos kelionės metu. Įprasta yra matyti 4-5% srauto įvairiose kryptyse, t.y. turistų ar verslo keliautojų, kurie vienos kelionės metu lanko ir Lietuvą, ir Lenkiją yra daugiau negu atrodo (pvz. Vilnius-Ryga tokių keleivių yra 13%, o Vilnius-Talinas vos 3%).
Iš Vilniaus į Varšuvą galima skristi: 6:30, 8:35, 10:05, 14:45 ir 19:10 (trečiadieniais dar ir 16:55).
Iš esmės tai yra patogu ir “lietuviams”, ir “lenkams”. “Lietuviai” turi ypač gerą pasirinkimą ryte pagal poreikį, o iš esmės turi ir patogų skrydį “po darbo skristi iš vakaro”. Galima būtų diskutuoti, galbūt iki pilno patogumo būtų reikalingas kasdien skrydis apie 17 val. iš Vilniaus (toks yra, bet tik trečiadienis).
Iš Varšuvos į Vilnių galima skristi: 7:15, 12:00, 14:10, 16:25 ir 22:55. Ir čia yra problemų, jog net 5 skrydžiai per dieną nepadengia idealiai poreikio. Iš esmės “lenkai” turi galimybę labai patogiai skristi ryte į Vilnių ir čia būti 9 val. ryte (sukombinavus su galimybe 19:10 išvykti iš Vilniaus, tai yra puiki galimybė net “day trip’us” į Vilnių daryti).
Tačiau “lietuviams” grįžti iš Varšuvos vakare arba “lenkams” skristi iš vakaro, nėra taip patogu: arba reikia skubėti į ankstyvą skrydį 16:25 (suprask, mesti darbus reikia 13:00-13:30) arba laukti iki vėlumos skrydžio 22:55 (kas Lietuvos laiku jau yra net 23:55).
Kodėl taip yra?
Priežastis galima vadinti tikrai kompleksinėmis ir reikalaujančiomis gana gilaus niansų supratimo.
Pirma, “LOT Polish Airlines”, kaip ir bet kuri kita aviakompanija, labiausiai rūpinasi savo brangaus ilgo nuotolio skrydžių “maitinimu” jungimais iš aplinkinių regionių. LOT tiek atvykimai, tiek išvykimai; tiek į Šiaurės Ameriką, tiek į Aziją yra sudėlioti pirmoje dienos pusėje. Skrydžiai į JAV išvyksta arba apie vidurdienį, arba tarp 16 ir 17 val. Skrydžiai iš JAV atvyksta arba apie 9 ryto arba apie vidurdienį. Skrydžiai į Indiją ir Seulą išvyksta apie 17 val. Skrydžiai iš Indijos atvyksta apie vidurdienį (iš esmės “LOT Polish Airlines” taiko, jog keleiviai iš Mumbajaus ir Delio galėtų į abi pusės skristi į JAV). Iš bendro paveikslo išsišoka tik skrydžiai į Tokiją, kurie išvyksta iš Varšuvos vėlai vakare (iš esmės skrydžiai į Rytų Aziją dabar yra sudėtingai “tvarkaraštinami” dėl ypač ilgos trukmės; o jungimą į Tokiją iš Vilniaus būtent gerai paima skrydis 19:20 iš Vilniaus).
Antra priežastis yra LOT lėktuvų rotacijos.
Be skrydžių Varšuva-Vilnius “LOT Polish Airlines” vykdo ypač patogų skrydį iš Vilniaus į Londono City oro uostą, kuris išvyksta 17 val. iš Vilniaus ir grįžta 23 val. Tai lemia, jog Vilniaus oro uoste kiekvieną naktį nakvoja du LOT lėktuvai (vienas atskridęs iš Londono City oro uosto, o kitas 1:00 atskridęs iš Varšuvos). Tie du lėktuvai vykdo pirmus du rytinius išvykimus į Varšuvą: pirmąjį 6:25 ir antrąjį 8:35.
Trečią išvykimą iš Vilniaus 10:00 vykdo LOT lėktuvas, kuris 7:15 išvyksta iš Varšuvos. Ketvirtą išvykimą 14:45 vykdo 12:00 iš Varšuvos išvykstantis lėktuvas. Tuo tarpu 14:45 iš Varšuvos atvykęs lėktuvas (tai visada būna “Embraer 190”) neskrenda atgal į Varšuvą, o vykdo skrydį iš Vilniaus į Londono City oro uostą.
Dar vieną Varšuva-Vilnius-Varšuva reisą LOT įvykdo išvykdami 16:25 iš Varšuvos ir 19:20 iš Vilniaus.
Kas būtų, jeigu LOT savo programą papildytų dar vienu patogiu skrydžių kokią 18:30 iš Varšuvos? Šis skrydis būtų labai patogus skraidantiems tarp Lietuvos ir Lenkijos sostinių ir nusileistų Vilniuje apie 20 val. 30 min. O štai tada LOT kyla iššūkis - o ką daryti tam lėktuvui atvykus į Vilnių? Jie galėtų 21:30 skristi Vilnius-Varšuva, bet šitoks reisas iš esmės būtų tuščias - nusileidus Varšuvoje vietos laiku prieš 22 val. praktiškai visi tos dienos išvykimai jau yra įvykę. Kam reikia skristi į Varšuvą, jiems patogiau skristi 19:20 (kam laukti tos 21:30?). Alternatyva būtų tam lėktuvui likti nakvoti Vilniuje (tada jau 3 LOT lėktuvai nakvotų čia) ir skristi į Varšuvą ryte, bet - LOT jau turi išvykimus į Varšuvą jau ir 6:25, ir 8:35, ir 10:00, tai kam dar vienas rytinis išvykimas?
Galų gale, kuomet “LOT Polish Airlines” turi 97% “catch” rodiklį šitame maršrute jiems nėra dėl ko sukti galvos, kaip dar pagerinti savo tvarkaraštį skraidantiems tarp Lietuvos ir Lenkijos. Tie, kurie pasirenka skristi per Rygą ar Kopenhagą, greičiausiai tai daro dėl kainų ar kokių “Pins” taškų, o ne dėl nepakankamo tvarkaraščio.
Beje, LOT šiemet gavo punktualiausios aviakompanijos Europoje apdovanojimą už šių metų pirmąjį pusmetį, todėl vėl yra favoritė antrus metus iš eilės tapti punktualiausia Europoje.